Aktualności

40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w 2021 r.

1. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno Pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących Pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną, organizujemy Pielgrzymkę w inny sposób.

2. Pielgrzymka jest zorganizowana w oparciu o Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 maja 2021 r. Odbyły się także rozmowy z Biskupem Płockim, Piotrem Liberą, księżmi zaangażowanymi w dzieło Pielgrzymi, a także przedstawicielami służby medycznej.

3. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.

4. Wyjątek będą stanowiły dwa dni. Pierwszy, 6 sierpnia będzie Dniem Wdzięczności za czterdzieści Pielgrzymek Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Na ten dzień zapraszamy wszystkich, którzy chcą dziękować za dzieło pielgrzymkowe. Zakończymy ten dzień uroczystym, dziękczynnym Apelem Jasnogórskim w Sokołowie. Na ostatni dzień, z Wierzchowiska na Jasną Górę, czyli 14 sierpnia również zapraszamy wszystkich chętnych.

5. Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:

6 sierpnia (piątek) – Dzień Wdzięczności – wszyscy chętni

7 sierpnia (sobota) – grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Szulc

8 sierpnia (niedziela) – grupa Biała  (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec i grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski 

9 sierpnia (poniedziałek) – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Arkadiusz Ronowicz

10 sierpnia (wtorek)– grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Patryk Zawadzki

11 sierpnia (środa) – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak

12 sierpnia (czwartek) – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki

13 sierpnia (piątek) – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński  i Ks. Jarosław Stasiński SDB

14 sierpnia (sobota) – wszyscy chętni

6. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują  Przewodnicy Grup.

7. Tegoroczna 40. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Idziemy z Józefem”. Będzie ona nawiązaniem do trwającego w Kościele Roku św. Józefa, ogłoszonego przez Papieża Franciszka.

8. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2021 r. z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Mirosława Milewskiego o godz. 6 00.

9. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2021 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Piotra Libery. Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych.

10. Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od Pielgrzyma. Każdy Pielgrzym otrzyma pamiątkę. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup.

11. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.

12. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.

Płock, dnia 17 czerwca 2021 r.

Ks. Jacek Prusiński
Główny Przewodnik 40. Pieszej Pielgrzymki
Diecezji  Płockiej na Jasną Górę