Odpusty w Roku Jubileuszu 950-lecia Diecezji Płockiej
Stolica Apostolska udzieliła łaski odpustu na czas Roku Jubileuszu 950-lecia Diecezji Płockiej.
Prot. Nr 003253/2024–1091/24/I
DEKRET
PENITENCJARIA APOSTOLSKA dla powiększenia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz mocą władz udzielonych specjalnie przez Jego Świątobliwość, Ojca w Chrystusie i Pana naszego Franciszka, z Bożej Opatrzności papieża, przychyliwszy się do niedawno wniesionych, gorących próśb Najdostojniejszego Biskupa Szymona Stułkowskiego, biskupa płockiego udziela łaskawie z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (Spowiedź św., Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca św.) z okazji 950. rocznicy powstania diecezji. Odpust ten mogą uzyskać wierni szczerze pokutujący i poruszeni miłością w okresie od 8 listopada 2024 do 6 stycznia 2026 roku. Mogą ofiarować go z własnego wyboru także za wiernych zmarłych pokutujących w czyśćcu.
Wierni otrzymują odpust, jeśli, pielgrzymując pod hasłem „Pielgrzymi nadziei – w drodze do źródła”, nawiedzą bazylikę katedralną, którekolwiek sanktuarium lub inną świątynię, wskazaną już w liście biskupa płockiego, i będą tam uczestniczyć w nabożeństwach sprawowanych z okazji jubileuszu lub przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozmyślaniom i zakończą je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
Osoby w podeszłym wieku, chorzy, opiekujący się nimi i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, również mogą dostąpić odpustu zupełnego, jeśli, wzbudziwszy odrazę do jakiegokolwiek grzechu i zachowując intencję wypełnienia trzech zwyczajowych warunków, gdy tylko będzie to możliwe, będą łączyć się duchowo z nabożeństwami jubileuszowymi, a swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu.
Aby zaś przystęp do łaski Bożej, której można dostąpić przez pośrednictwo władzy kluczy Kościoła, był prostszy, Penitencjaria usilnie prosi dla racji duszpasterskich, żeby penitencjarz katedralny, duchowni pracujący w katedrze, proboszczowie i kapłani uprawnieni do słuchania Spowiedzi św., chętnie i z gotowością poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.
Dekret ten pozostanie ważny przez okres jubileuszu diecezjalnego i bez względu na jakiekolwiek przeciwstawne postanowienia.
Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej dnia 5 listopada, w 2024 roku od Wcielenia Pańskiego.
Z polecenia Jego Eminencji
bp Krzysztof Józef Nykiel,
biskup tytularny Velii
Regens
KOŚCIOŁY, W KTÓRYCH MOŻNA UZYSKAĆ ODPUST ZUPEŁNY
W ROKU JUBILEUSZOWYM 950-LECIA DIECEZJI PŁOCKIEJ
Sanktuaria Diecezji Płockiej:
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku,
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku,
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach,
- Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Osieku,
- Sanktuarium Matki Bożej, Matki Nadziei w Popowie,
- Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu,
- Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej w Sierpcu,
- Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej w Skępem,
- Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie,
- Sanktuarium Matki Bożej Żuromińskiej w Żurominie,
Sanktuaria związane z kultem świętych w diecezji płockiej:
- Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie,
- Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ratowie (parafia pw. św. Rocha w Radzanowie),
- Sanktuarium św. Rocha w Sadykierzu (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem).
Inne historyczne miejsca kultu:
- Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku,
- Bazylika kolegiacka pw. Zwiastowania NMP w Pułtusku,
- Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu,
- Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach,
- Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą;
- Kaplica pw. Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
Prot. Nr 03254/2024–1092/24/I
DEKRET
PENITENCJARIA APOSTOLSKA mocą władzy udzielonej specjalnie przez Jego Świątobliwość, Ojca w Chrystusie i Pana naszego, z Bożej Opatrzności Papieża Franciszka, Najdostojniejszemu i Najczcigodniejszemu Ojcu Szymonowi Stułkowskiemu, Biskupowi Płockiemu łaskawie zezwala, aby z okazji diecezjalnego jubileuszu w dniu dogodnym dla wiernych, po odprawieniu Mszy św. wszystkim obecnym, którzy uczestniczyli w niej poruszeni miłością i szczerze pokutujący, udzielił błogosławieństwa papieskiego z dołączoną możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (Spowiedź św., Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca św.).
Wierni, którzy z pobożności pragnęliby otrzymać błogosławieństwo papieskie, nawet gdy z rozumnych przyczyn nie byliby fizycznie obecni na Mszy św., jednakże z pobożną intencją uczestniczyliby w niej, gdy jest transmitowana za pomocą środków masowego przekazu, mogą otrzymać odpust zupełny według norm prawa.
Bez względu na przeciwstawne postanowienia.
Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej dnia 5 listopada, w 2024 roku od Wcielenia Pańskiego.
Z polecenia Jego Eminencji
bp Krzysztof Józef Nykiel,
biskup tytularny Velii
Regens