CPP "METANOIA"
DDM "STUDNIA"
Caritas Diecezji Płockiej
Katolickie Radio Diecezji Płockiej
Nowa Ewangelizacja DP
Wydział ds. Rodzin
Służba Liturgiczna DP
Gość Płocki
Sklep internetowy SACERDOS
Szkoły Katolickie w Płocku
powiększanie: a | A

Newsy

Sptkania dotyczące wychowania dzieci w Winnicy
Jak wychować dziecko? Jak wychować siebie? Zapraszamy na spotkania dla rodziców i wszystkich, którzy wychowują dzieci. Spotkania odbędą się w dniach 20-22 kwietnia w kościele w Winnicy i są kierowane przede wszystkim do rodziców – zarówno razem jak pojedynczo, wychowawców i wszystkich, którym bliski jest temat klasycznego wychowania dzieci. Spotkania poprowadzi p. Dariusz Zalewski. Wstęp jest wolny, nie obowiązują zgłoszenia.
 
Również w sobotę 21 kwietnia w Golądkowie, w internacie Szkoły Rolniczej odbędzie się spotkanie pogłębiające - warsztaty: „Jak uczyć małe dziecko cierpliwości, posłuszeństwa oraz właściwych nawyków żywieniowych? I nie tylko tego…” W tym wariancie liczba miejsc jest ograniczona – wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie. Koszt spotkania (obiad, kawa i ciastka) to 20 złotych od osoby, wpłaty na miejscu. Zgłoszenia telefonicznie 501-231-895, mailowo (proszę podać imię I nazwisko, adres i telefon) zpm@natan.pl lub osobiście w kancelarii. Można w spotkaniu uczestniczyć pojedynczo choć na pewno obecność obojga rodziców byłaby lepsza.  

PLAN SPOTKAŃ:
 
Spotkania otwarte:
Jak formować charakter? (Swój i swoich dzieci.)
Winnica, 20 – 22 kwietnia 2018
 
Piątek 19.00 – Eucharystia; 19.30 – konferencja
Sobota 19.00 – Eucharystia; 19.30 – konferencja
Niedziela 15.00 – Eucharystia; 16.00 – konferencja
 
Spotkania zamknięte:
10.00 – Sesja I
ok. 13.00 – Obiad
14.00 – Sesja II
ok. 15.15 – Przerwa na kawę
15.30 – Sesja III
ok. 17.00 – Zakończenie

Sokratesowi przypisywane jest stwierdzenie, że wychowanie (w szerszym znaczeniu duchowa praca nad sobą) spełnia jedno z dwóch zadań: przygotowuje człowieka do roli władcy lub poddanego. Oprócz politycznego kontekstu tej wypowiedzi możemy ją interpretować po chrześcijańsku. Gdy zapanujemy nad sobą, gdy przestaniemy się poddawać zachciankom i ukierunkujemy wolę na spełnianie dobra, wtedy staniemy się prawdziwymi władcami!
Jeśli ktoś myśli, że jego ten problem nie dotyczy, że może się prześliznąć przez życie unikając zderzenia z tą alternatywą – ulega złudzeniu. W tym kontekście ciekawą uwagę poczynił pisarz chrześcijański Wawrzyniec Scupoli : „[…] walki tej nie da się uniknąć i ten, kto nie chce do niej stanąć, i tak zostanie w nią wciągnięty i ginie”. I dalej: „[…] wyobraź sobie siebie w zamkniętej przestrzeni, w której obowiązuje następujące prawo: kto nie walczy, traci życie na zawsze”.
Walka trwa, nawet, gdy mamy wrażenie, że nic się nie dzieje. Co więcej – jej konsekwencje dotyczą nie tylko tej rzeczywistości, w której teraz żyjemy. Ma ona wpływ także na życie wieczne.
Zapraszam w podróż do źródeł pedagogii klasycznej i katolickiej. Odpowiemy sobie na dwa pytania: „Jak wychowywać dzieci?” i „Jak pracować nad sobą?”, aby być władcami samych siebie.  Dariusz Zalewski
 
Kim jest Dariusz Zalewski?
 
Rocznik 1966. Zajmuje się upowszechnianiem klasycznej i katolickiej etyki wychowawczej. Jest to sprawdzony przez wieki sposób formowania ludzkich charakterów oparty w pierwszej kolejności na formowaniu cnót moralnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą na różnych poziomach szkolnictwa, a także przy wychowywaniu własnych dzieci. Proponuje nie tylko teoretyczne rozważania, ale wiedzę opartą na praktyce.
Autor książek: „Wychować człowieka szlachetnego”, „Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice”, „Decyduj i walcz! Podstawy formowania charakteru”, „Sztuka samowychowania” oraz kursów audio (do pobrania przez słuchacza): „Jak panować nad klasą?”, „Cud posłuszeństwa”, „Mocarz zmiany. Domowy program wychowania”, „Obżarstwo poskromione”.
Prowadzi stronę internetową: www.edukacja-klasyczna.pl

 

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Proboszcz par. pw. MB Pocieszycielki Strapionych w Winnicy
© 2008 Diecezja Płocka